A hintázás pozitív lelki hatásai egyértelműen az anyaméhben töltött időszakból merítkeznek, hiszen az az első - és rendkívüli mértékben meghatározó- ősélmény a biztonságról, az anya méhében megélt szakadatlan, meleg ringatózás. A ringatás a biztonság érzetét idézi fel, kisimít, megnyugtat, relaxál. Egy gyerek vágya arra, hogy hintázhasson, rendkívül erős, éppen ezért akár veszélybe is kerülhet, hiszen egy sor olyan eszközben meglátja a lehetőséget, amire egy szülő nem figyel fel.
A hintázás egyszerűsége ellenére meglehetősen bonyolult agyi tevékenységet igényel, hiszen a hintázás során folyamatosan törekedni kell az egyensúly megőrzésére, a ritmusra, a mozgás erejére, annak fokozására. Számos pedagógus és gyerekekkel foglalkozó szakember egybehangzóan azt állítja, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen hintáznak, sokkal ritkábban keverik a b, a d és a p betűket. A sokat hintázó gyerekek kézügyessége fejlettebb, az ábrázolótevékenységekben magasabb szinten állnak, mint társaik. Ennek oka az, hogy a hintázás elősegíti a jobb és a bal agyfélteke közötti kapcsolatot, illetve a gyerek könnyebben "vált" agyféltekét. Azt hiszem, nem véletlen, hogy szinte az összes fejlesztő foglalkozáson használják a hintát, mint fejlesztőeszközt.
Az otthonodban bátran használhatod a csepphintát vagy a babahinták bármelyikét kikapcsolódásként vagy nyugtatásra, a gyermeked anélkül is fejlődni fog a hintázás közben, hogy bármilyen direkt módon fejlesztenéd. Ha bármilyen problémát észlelsz mindenképpen forduljatok szakemberhez tanácsként.
Összefoglalva:
A hintázás,
- fejleszti az egyensúlyérzéket
- erősíti az izmokat
- segít a testrészek irányításának megtanulásában
- fejleszti a térben való tájékozódást
- fejleszti a mozgáskoordinációt (későbbi finom motorikát)
- segít a mozgások indításának és megállításának megtanulásához
- levezeti a kicsik felesleges energiáját
- nyugtató hatású.
Hintázásra fel!